inceleyin

Türkiye'nin Alanında İlk Unicorn'u Olma Yolunda: Idenfit 14 Ocak 2021

Idenfit  2027 yılında adını unicorn şirketler arasında görmeyi hedefliyor. Amaçlarını ise "insan kaynakları ve işgücü yönetimi alanında dünyanın en iyi 10 yazılımı arasında unicorn girişimci olarak yer almak" olarak ifade ediyorlar. Firmanın kurucusu girişimci Onur Bayındır ile sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.  

İdenfit Hakkında Genel Bilgi Alabilir Miyiz?

İdenfit’i 2018 yılında, 3 yıllık yoğun AR-GE sonucu Teknopark İstanbul’da kurduk. İnsan kaynakları ve işgücü yönetim çözümleri üreten, bulut tabanlı İK yazılımı ve PDKS ile öne çıkan bir teknoloji firmasıyız. İşe alım, performans değerlendirme, puantaj takibi, izin yönetimi gibi modüllerimizle İK yönetiminin 360 derece tek bir yazılım üzerinden yapılmasını sağlıyoruz. PDKS kapsamında turnike geçiş - kart sistemleri, parmak izi okuyucular, yüz tanıma sistemleri ve mobil uygulama gibi çözümlerimiz var. Uygulamada kullanılan gps, biyometrik sistemler, beacon, qr, nfc gibi teknolojilerle işletmelere mobil PDKS sunuyoruz. Büyüme planlarımız dahilinde ürettiğimiz çözümleri Almanya, Hollanda, Kuveyt gibi ülkelerde yaptığımız çalışmalarla global pazara sunmaya başladık. 2027 yılında Unicorn şirketler arasında olmak temel motivasyonlarımız arasında yer alıyor.

Sizi tanıyabilir miyiz? Girişimcilik serüveniniz nasıl başladı?

1975 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi’nden mezunum. Öğrencilik yıllarımda kobilere websiteleri tasarlarken girişimcilik dünyasıyla tanıştım ve daha o zaman girişimcilik dünyasında yer almak istediğime karar verdim.

Bugünlere gelene kadar çok yararlı tecrübeler kazandıran aynı zamanda hatalar dahilinde farkındalık sağlayan çeşitli girişimcilik projelerim oldu. Bu girişimlerden kısaca bahsetmem gerekirse ilk olarak ikinci el araç alım-satım platformu “otogalerisi.com”u kurdum. Sonrasında diyetisyenlere yönelik ikinci girişimim olan “fittingo.com” faaliyete geçti ve kısa sürede yüz bine yakın üyesi olan bir platform olarak  başarı yakaladı.

Bu iki girişimde öğrendiklerimle şu an çok başarılı bir şekilde büyüyen son girişimim olan İdenfit’i kurdum. Türkiye ve global pazara yönelik insan kaynakları ve işgücü yönetim yazılımları ürettiğimiz bir teknoloji firması İdenfit.  Teknopark İstanbul’da donanımlı bir ekip ile teknoloji üretiyoruz, büyüyoruz ve 2 yıldır faaliyetlerimize tam gaz devam ediyoruz.

İdenfit nedir ve hangi ihtiyacı gözeterek kuruldu? Hangi sektörlerde ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

İdenfit bulut tabanlı bir insan kaynakları yönetimi yazılımı. İdenfit olarak 20’ye yakın İK yönetim modülü ve PDKS çözümlerimizle işletmelerin İK ve işgücü yönetim ihtiyaçlarına bütüncül olarak cevap veriyoruz. 360 derece entegre modüller, sınırsız veri tabanı, daha iyi kullanıcı deneyimi için destek ve gerçek zamanlı veri yönetimi gibi özelliklerimizle rakiplerden farklılaşmayı hedefliyoruz.

Öncelikli hedefimiz dijitalleşmenin yaşandığı dünyada bu trendi yakalamak isteyen firmaların İK departmanlarının dijitalleşmesine yardımcı olmak. Ardından daha mikro ölçekte bu İK işlemlerinin dijitalden ve mobilden yapılmasını yaygınlaştırmak, teknolojiyi İK birimindeki herkes için kullanılabilir kılmak. Bu konuda İK departmanlarından büyük talep var.

İK departmanından gelen bir diğer istek ise özellikle büyük kurumsal firmalarda ekipler arası iletişim gerektiren iş yükünü tek bir yazılımdan yönetebilmek. İdenfit olarak bunu kullanıcılarımıza sağlamaya çalışıyoruz. Ekstra maliyetlere katlanmadan tek bir İK yazılımı kullanarak bu kapsamlı özelliği uygulamaktan memnun olan çok fazla kullanıcımız var. Bu şekilde yazılım ve donanımın bir arada olduğu bir hizmet kapsamı ile kullanıcılarımızın IT operasyon maliyetlerini de azaltmış oluyoruz. Örneğin, kişisel telefonlara indirilen İdenfit Time uygulamasının işe giriş - çıkış kartı olarak kullanılmasıyla, işletmelerin ek cihaz ve maliyetlere katlanmadan PDKS uygulamasını kolaylaştırıyoruz.

İşgücü olarak insan çalıştıran tüm sektörlere hitap ediyoruz. İnsan kaynakları departmanlarının çok yoğun olduğunu, binlerce çalışanın özlük dosyasını tutmaktan işe alıma, performans değerlendirmeden vardiya & izin yönetimine kadar kapsamlı iş yükü sorumlulukları olduğunu biliyoruz. İdenfit tüm bu işlemlerin tek bir yazılım üzerinden kolaylıkla yapılmasını amaçlıyor. Böylece insan kaynakları departmanında manuel olarak zaman alan evrak işlerini, yazılım gibi bir teknolojiyle kısa sürede bitirerek departmanın asıl işi olan ‘insan’a daha çok vakit ayırmasını sağlıyoruz.

 

İdenfit tam olarak nasıl çalışıyor, iş modeliniz nedir?

Bulut tabanlı bir yazılım olarak SaaS aylık hizmet kiralama modeliyle çalışıyoruz. Sunduğumuz hizmete kullanılan süre boyunca kurulum, bakım, geliştirme veya destek gibi giderler dahildir.

Yazılım hizmeti sunarken, kullanıcının iş süreçlerini anlıyoruz ve kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda bir plan hazırlıyoruz. Yazılım hizmetinin en önemli özelliklerinden biri de sözleşme sonrasıdır yani sunulan hizmetin kullanılan süre boyunca sürekli kendini geliştirmesi, güncellenmesi ve müşteriye verilen desteğin kesintisiz bir şekilde devam etmesidir. Biz bu konuda çok iddialıyız. VIP bir müşteri desteği veriyoruz. Bu destek hizmetini, 10 kişilik mikro işletmelerden 10.000 kişilik mega işletmelere kadar sektör ayrımı yapmaksızın farklı ölçekli firmalara aynı kalitede vermeye çalışıyoruz.

Bugün hangi sektörlerde kaç müşteriniz var?

Şu an hali hazırda ulaştığımız işletme sayısını yaklaşık 120 mikro ve büyük işletme olarak söyleyebiliriz. Turizm, sağlık, gıda, inşaat ve üretim ana sektörler olmak üzere insan kaynağı ile iş yapan ve İK yönetimi yapan tüm sektörlerde firma büyüklüğü farketmeksizin hizmet vermekteyiz.

2027 yılına kadar “Unicorn Girişimci” unvanına sahip olmayı hedefliyorsunuz, bu hedefe ulaşmak için neler yapıyorsunuz ve neden 2027 bahseder misiniz?

Her firmanın hedefleri vardır biz de hedefimizi yüksek tutuyoruz. Bu yolda birkaç öne çıkan konuya odaklanıyoruz. Dijital İK, veri analizi, yapay zeka ve mobilite önem verdiğimiz konulardan.

İşimiz İK yönetimi dolayısıyla İK analitiği ve veri bizim için çok önemli. Bir örnek verecek olursak; işe alım yaparken çalışan aday başvuruları ile bir veri yığını oluşuyor elimizde. Elimizde olan bir başka veri de hangi üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun arkadaşlar belirli pozisyonlarda daha başarılı olmuş. İK departmanı bu verileri İK yazılımından düzenli olarak alıp, doğru analiz edip, doğru yorumlayabilirse ve çalışan adaylarını bu doğrultuda yönlendirirse daha nitelikli sonuçlar elde edebilir. İdenfit olarak insan kaynakları departmanlarının işlerini bu doğrultuda kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Teknoloji, İK’da değer yaratmayan ama yapılması gereken operasyonel işlerde çok çok önemli. İnsan kaynaklarının geleceğinde evrak işlerini tamamen yazılımların ya da yapay zekanın yapacağını düşünüyorum. Bu noktada ürünümüzle değer oluşturduğumuz çok güzel bir yerdeyiz, zamanla çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Önümüz açık, sektörün önü açık.

Unicorn olma yolunda İdenfit olarak yurtiçi ve global pazarda 3, 5 ve 7 yıllık satış-pazarlama stratejilerimiz var. Aylık ve yıllık olarak bu planlara sadık kalarak ilerlemeye devam ediyoruz. Yatırımcılar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu planların belirli dönemlerinde alacağımız yatırımlar mevcut. Yatırımlar ile hedeflerimize daha hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemeyi planlıyoruz.

Teknopark İstanbul ekosistemi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Burada olmanın size en büyük artısı sizce nedir?

Teknopark ekosistemi içinde yer almak, çalışanlar açısından motive edici bir faktörken yatırımcılar açısından da çok güven verici. Teknopark’ın üretken bir ortam sağlamasının yanında devlet desteklerine erişimi de kolaylaştırması girişimcilerin yüzünü güldüren artılardan.  

Ayrıca Teknopark ekosisteminde yer almanın idari ve operasyonel işler ile ilgili katkıları da bulunuyor. Servis, yemek veya temizlik gibi konularla Teknopark ilgileniyor. Bu da büyük bir artı. Böylelikle biz sadece işimize odaklanıyoruz.

21 yaşınıza dönme şansınız olsaydı ne yapardınız?

O zamanki bilgilerim ile aynı yollardan aynı şekilde geçerdim. Şimdiki tecrübem ile geri dönebilseydim, yatırımcılar ile ilişkileri daha erken kurar ve muhtemelen globale daha erken gitmeye çalışırdım.

Genç girişimcilere ne söylemek istersiniz?

Mutlaka bir hayal kursunlar. Sonra bu hayali bir yere yazsınlar. 3-5 veya 10 yıllık hedeflerini, planlarını yapsınlar. Bunları yaparken alanlarında uzman kişilerden destek alsınlar. Bir noktada işlerini geliştirmek amacıyla yatırım almak için stratejilerini planlasınlar. Hedeflere giderken yaşadıkları zorluklarda pes etmeyip yollarına azimle devam etsinler. İstikrar çok önemli. Kazananlar daima istikrarlı olanlardır. Günlük notlarını tutsunlar ve yapılması gerekenleri günlük olarak yerine getirsinler. Ve her koşulda pozitif kalsınlar.