inceleyin

Patent Konuşmaya Hazır Mıyız - 4 ? 11 Aralık 2019

Merhabalar;

Bir süredir yayınladığımız patent yazı dizimize kaldığı yerden devam ediyoruz.

Bu yazımda son zamanların en çok konuşulan isimlerinden,  Elon MUSK’tan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bilmeyenler için kısaca hayatından bahsedip, sonra konumuz olan patentle ne bağlantımız var onu anlatalım. 

Birçok patente konu olacak atılımlarıyla dikkatleri çeken bir başarı hikayesi…

Elon Musk; Güney Afrika kökenli, Amerikalı bir mucit ve yatırımcı. Kitap okumayı çok seven Elon, ilk yazılımı Blastar'ı 12 yaşında yaparak 500 Dolar'a satıyor. Ticari deneyimi bu şekilde başlayan Musk, PayPal  şirketindeki başarısıyla kazandığı 1.5 Miyon Dolar'ı; Tesla Motor, SpaceX ve SolarCity’e yatırım yaparak hayatının yeni dönemini başlatıyor. SpaceX, Tesla, SolarCity, OpenAI, Hyperloop/Boring Company (proje yürütücü firma) gibi şirketler yaptığı yatırımlar ve projeler sayesinde bugün, 21 Milyar Dolar servete sahip oluyor. Elon Musk projeleriyle insanoğluna farklı ve kolay yaşamı vaadetmeye çalışıyor. Odak noktaları ise internet, uzay, robotik alanlar.

En çok dikkat çeken projeleri ise; yapay zekanın tehlikelerinden ve insanlığı ele geçirebileceği ön görüsü ile anti yazılımlar geliştirmek, dünya üzerinde kısa süreli seyahatin yapılabilmesi için saatte 1000 kilometrelik hıza ulaşarak 600 km'lik yolu 30 dakikada tamamlayacağı iddia edilen yeraltı hava tünelleri, Mars’a yapılacak bir istasyon ile insan taşımacılığı yapması planlanan Spacex, Tesla’da çalışmalarına devam edilen elektrikle çalışan doğaya duyarlı pilli araçlar,  güneş enerjisi teknolojileri ve bunların dışında birçok büyük küçük projeler. Bu sebeple kendisine, yarının değişimine ve gelişimine katkı sağlayacak bu dikkat çeken projeler ile adeta adanmışlığın şekil bulmuş hali diyebiliriz. Şirketlerin ulaşacağı nokta ne olur bilemeyiz ama bizler hayranlıkla izlerken, bu dahiler geleceğimize şekil veriyor gibi görünüyor

Peki, gelelim ana konumuza;

Patent konusunda genel bir kanı vardır. Patent başvuruları gelişen teknolojinin habercisidir.
Bir alanda yenilik yapılmak istendiğinde o alandaki teknik uzman, Ar-Ge çalışanı, mutlaka patent veri tabanlarını incelemeli ve bu bilgilerden faydalanmalıdır.

Düşünün, 2 yıl boyunca bir ürünün geliştirilmesi için çalışmalar deneyler yapılıyor, sonra üzerinde çalıştığınız teknolojinin aslında var olduğu, hatta patentli olduğu tespit ediliyor.
Patent veri tabanları; var olan teknolojinin, hatta geleceğe yönelik yapılan teknolojik çalışmaların, gelişmelerin habercisi niteliğinde bir veri kaynağıdır. Tüm teknolojik trendleri takip edebilir, hatta hangi ülkelerde hangi teknolojilerin hakim olduğunun analizini yapabilirsiniz. Yakın zamanda Elon Musk,  iyi niyetle kullanılması şartıyla Tesla Motor teknolojisine ait tüm patentleri kullanıma açtığını duyurdu. Tesla’nın kurumsal sayfasında paylaşım yapılan "Bütün patentlerimiz sizindir!" sözü ile endüstride bu teknolojiyi kullananlara karşı dava açılmayacağını taahhüt etmiş oldu.   


Tesla şirketinin patentleri duyurması aslında, elektrikli araç endüstrisini ileri götürmeyi hedefleyen bir hamle gibi görünüyor. Günümüz teknolojisinin ilerisini hedefleyen şirket, var olan endüstrinin bu teknolojiyi kullanarak gelişmesini ve diğer araçların dönüşümüne katkı sağlamasını amaçlamış olabilir. Paylaşılan teknoloji sayesinde ileri teknoloji ürünler üzerinde daha fazla mühendis çalışacak ve daha fazla proje ortaya çıkacak. Dolayısıyla yaygın kullanıma geçiş süresi kısalacak ve doğaya duyarlı araçlar yerini alacak. Doğa konusunda hassasiyetini “şehirlerde temiz hava olması için elektriğe yönelmek gerekiyor” sözlerinden anlayabiliriz.

Elon Musk; kısa süre önce, Türksat 5A-5B, elektrikli araçlar, trafik sorunlarının çözülmesi gibi konular üzerine Türkiye’yi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki devlet erkanıyla görüşmeler yapmıştır. Görüşme sonrası Anıtkabir’i ziyaret ederek ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK için Twitter’da şu paylaşımı yaptı; "Çiçekler koydum. Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve o yine de savaştı”. Bu paylaşımla 1 milyon 200 bin‘den fazla beğeni alan Musk, Türk halkının gönlünü kazandı

O, sizce geldiği noktayı tahmin ediyor olabilir miydi?
Musk, hakkında yazılacak ilk resmi biyografinin yazarına şu soruyu sormuş,“sizce ben deli miyim?”

Onun aldığı riskleri düşündüğümde çılgınca geliyor. Ama hayatını okuduğumda ve yaptıklarını incelediğimde bende sınır tanımayan bir vizyoner ve her hayalin gerçekleşebileceğine dair inancı tam bir idealist olduğuna emin oldum. Bu başarı hikayesi için benim yorumum; inanç, adanmışlık ve delilik arasındaki o ince noktayı keşfedebilmiş olmaktan geçiyor diyebilirim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile ilgili sorularınız için:

Teknopark İstanbul

Patent Uzmanı
Nurcan ALTAY

naltay@teknoparkistanbul.com.tr

0216 999 70 25
Saygılarımızla,
Teknoloji Transfer Ofisi