inceleyin

5G’yi Hızlandırmak 18 Haziran 2020

Bu yıl, günümüzdeki kablosuz ağların son derece hareketli ardılı için kutlama zamanı.

Uzun yıllardır süren kandırmacanın ardından, Amerikalıların çoğu 2020’de yeni bir telefon satın alırlarsa yeni ve süper hızlı 5G mobil ağlarını nihayet kullanma şansına sahip olacak.

Geçen yıl, dört büyük kablosuz ağ operatörü (AT & T, Verizon, T-Mobile ve Sprint) 5G’yi kullandırmaya başladı, ancak çoğu bu hizmeti sadece birkaç düzine şehrin belirli bölgelerinde vermeye başladı. Ve o zaman bile, bu bağlantıların bazıları mevcut 4G LTE ağlarından çok daha hızlıydı.

Bu yıl, 5G için hareketli bir yıl olacak. AT&T ve Verizon 5G hizmetlerini neredeyse tüm ülke çapında genişletmeyi planlıyor. Zaten geniş kapsama alanına sahip olmakla birlikte bunu ancak sınırlı hızlarda sunan T-Mobile, daha hızlı bağlantılar eklemeyi umuyor. Bu arada Sprint’in kaderi, T-Mobile için önerdiği birleşmeye ilişkin yasal mücadeleye bağlı. Anlaşma engellenirse, Sprint 5G kapladığı sınırlı alanı genişletmek için ihtiyaç duyduğu paradan yoksun kalabilir.

Genel olarak, ağ operatörleri tarafından yapılan sürüm yükseltmeler, örneğin, bir 4K filmin tamamını bir dakikadan daha kısa sürede indirmeyi sağlayacak. Ayrıca, kullanıcıların taşınabilir bilgisayarlara bağlanmasını gerektiren hantal gözlükler yerine kablosuz ağlarını kullanan sanal gerçeklik gözlükleri gibi gelişmiş teknolojinin kapısını açacaklar. Ayrıca, işletmeler, mahsullerdeki nemden yol trafiğine kadar her şeyi ölçen çok sayıda sensörden 5G’ye dokunarak faydalanmayı umuyor. 5G, kendi başına hareket eden araçların ve fabrika robotlarının çalışmaları için gerekli veriyi ileri geri göndermelerine yardımcı olabilir.

Ancak, bu kablosuz nirvanaya ulaşmak için halen birkaç yıl daha beklemek gerekiyor. Mobil operatörlerin yüz binlerce yeni hücresel bölge ağı eklemesi gerekiyor. Örneğin AT&T, 2019 yılında bir önceki beş yıla göre daha fazla hücresel ağ bölgesi inşa etti. Bu yıl daha da fazla kurulum yapmayı planlıyor. AT&T’nin teknoloji operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Chris Sambar, “Operatörler ağlarının ne kadar sağlam olduğuna bağlı olarak itibarlarını artıracak veya kaybedecek” diyor.

Ayrıca 5G uyumlu telefonlarla ilgili de sorun var. Şimdiye kadar, tüketiciler Samsung’un 1.300 dolarlık Galaxy S10 5G modeli gibi sadece birkaç çok pahalı modeli satın alabildiler. Bu yıl daha fazla telefon piyasaya sürülecek. Yine de, kablosuz ağ endüstrisinin, milyonlarca insanın 5G kullanabileceği yeni cihazları satın alacağı beklentisi fazla iyimser olabilir.

Birincisi, kablosuz sanal gerçeklik gözlükleri de dahil olmak üzere 5G’yi vazgeçilmez kılan birçok yeni teknoloji henüz mevcut değil. Taşları yerinden oynatacak yeni bir gözde uygulaması olmadan, mobil operatörler tüketicileri 5G’nin değerli olduğuna ikna etmekte zorlanacaklar. IDC analisti Jason Leigh bunu “Konunun özü şu ki; birçok insana göre 4G LTE zaten mükemmel çalışıyor.”