inceleyin

14 Kas
26. Asya Bilim ve Teknoloji Parkları Birliği ASPA Konferansı, 14 Kasım 2023, Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul 26. Asya Bilim Parkları Birliği (ASPA) Konferansı’na ev sahipliği yapıyor

Asya Bilim Parkları Birliği tarafından düzenlenen, Asya merkezli teknoparkların ve teknoloji şirketlerinin bir araya geldiği Asya Bilim Parkları Birliği (ASPA) Konferansı’nın 26.’sı Teknopark İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Teknopark İstanbul, Asya'nın önde gelen teknoloji şirketleri ve teknoparklarının katılımıyla gerçekleşecek 26. Asya Bilim Parkları Birliği (ASPA) Konferansı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 13-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlik, Teknopark İstanbul Turgut Özal Etkinlik Merkezi’nde düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl Kore'de gerçekleşen konferansın odak noktası "sürdürülebilirlik" olmuştu ve Teknopark İstanbul ‘Excellence Prize’ ödülüne layık görülmüştü. Konferans bu yıl ‘Asya Bilim ve Teknoloji Parkları’nı İpek Yolu Modelinde Birleştirmek’ temasında gerçekleştirilecek.

Asya devletlerinin ve teknoloji şirketlerinin dünya inovasyonuna katkısı ve üretim merkezi konumuna erişmesi son yıllarda bölgenin önemine çarpan etkisi oluşturdu, bu durum ülkemizin de bir parçası olduğu Asya ekosisteminin tüm paydaşlarının bir araya gelmesi ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafya açısından son derece önemli.

Teknoloji transferinde ‘İpek Yolu’ modeli

İpek Yolu, tarih boyunca farklı kültürleri, coğrafyaları ve ticaret yollarını birbirine bağlayan önemli bir ağın sembolüdür. Tarihte bu yol ticaretin ve bilginin akışını teşvik ederek farklı bölgelerin inovasyon ve iş birliği potansiyelini ortaya çıkarmıştır. İpek Yolu, eski çağlardan günümüze uzanan köklü geçmişiyle, farklı kültürlerin etkileşimini ve zenginliğini yansıtan bir anlam taşımaktadır. Konferansın teması olan "Asya Bilim ve Teknoloji Parklarını İpek Yolu Modelinde Birleştirmek" bu tarihi bağlamı modern teknoloji ve iş dünyasına taşımayı amaçlamaktadır. Geçmişte ticaretin ana yolu olan ‘İpek Yolu’ günümüzde teknoloji transferinin gerçekleşeceği önemli kanallardan bir olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkinlik, farklı ülkelerin teknoloji parklarını ve şirketlerini bir araya getirerek iş birliği, bilgi paylaşımı ve inovasyonun önemini vurgulayacak; aynı zamanda İpek Yolu'nun geçmişten gelen mirasını günümüzdeki iş ilişkilerine entegre etmenin önemini gösterecek.

ASPA’23 organizasyonuyla İstanbul bir kez daha, tarih ve inovasyonun kucaklaştığı bir platforma dönüşecek. ‘Kocaeli Bilişim Vadisi’ İpek Yolu’nun yeni teknoloji transfer rotası olmasıyla ‘Teknolojik İpek Vadisi’ konumuna erişecek. Katılımcıların farklı kültürleri ve fikirleri bir araya getireceği bu etkinlik, iş dünyasının sınırları aşan iş birliği potansiyelini yansıtacak ve İpek Yolu'nun önemini modern dünyada bir kez daha hatırlatacak.

Türkiye’nin Derin Teknoloji Merkezi Teknopark İstanbul Cumhuriyetimizin 100. yılında bu önemli etkinlik sayesinde projelerini ve bünyesinde faaliyet gösteren firmaları dünyaya tanıtırken, yeni iş birlikleri ve anlaşmalar ile güçlü konumunu pekiştirecek.