inceleyin

1 Eyl
KBRN Farkındalık Eğitimi
Yazdır

Eğitim Adı: KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ

Eğitmen: Doç. Dr. Şule Ergün, Dr. Veda Duman Kantarcıoğlu, Yük. Müh. Ulviye Ersoy Yalçın, Yük. Müh. Caner Dereli

Tarih: 01.09.2021

Saat: 14:00-17:00

Eğitim İçeriği;

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) olaylar, küresel güvenlik ve emniyet için giderek artan bir tehdit oluşturmaktadır. Enerji, endüstri, madencilik, ilaç, sağlık, bilimsel araştırmalar gibi birçok alandaki kullanımları her geçen gün artan KBRN maddeleri kaza sonucu veya kasıtlı olarak çevreye yayılabilmektedir. Bunun sonucunda insanlar ve çevre üzerinde bazen geçici bazen de geri döndürülemez etkiler ortaya çıkar. Bu etkiler insan sağlığı, psikolojisi ve ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. KBRN maddelerinin düzenleyici kontrol dışına çıkması günümüzde daha olası hale gelmiştir. Bu da bu maddelerin kaçakçılığını daha mümkün kılmaktadır. KBRN olaylarının önlenmesi ve müdahalesi için, ne yazık ki, birçok ülke yeterince bilgiye ve kaynağa sahip değildir.

KBRN olaylarında ilk andan itibaren uygulanacak önlemler, sonuçların hafifletilmesinin ilk adımıdır. Bunun için KBRN olayları ile ilgili farkındalık oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

KBRN anahtar kelimesi altında ele alınan her başlık başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bu eğitimin amacı, bu çok geniş kapsamlı konu hakkında Teknopark İstanbul’da genel bir farkındalık oluşturmaktır. Eğitim kapsamında KBRN kavramı nedir, KBRN olayları nasıl gerçekleşebilir, bir KBRN olayı nasıl anlaşılır, etkileri nelerdir, bu etkilerden korunma yolları nelerdir, bir KBRN olayı sırasında doğru davranış şekilleri nelerdir gibi soruların yanıtları genel itibariyle verilmeye çalışılacaktır.

Eğitim içeriği:

1- KBRN konsepti, KBRN olaylarının tarihsel gelişimi ve yaşanmış örnekler

2- Kimyasal ve biyolojik olaylar ve etkileri

3- Kimyasal ve biyolojik olaylarda korunma tedbirleri ve doğru davranış biçimleri

4- Radyolojik ve nükleer olaylar ve etkileri

5- Radyolojik ve nükleer olaylarda korunma ve doğru davranış biçimleri

6 - Teknopark İstanbul'da bir KBRN olayı durumunda yapılması gerekenler

Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecek eğitime katılım için bu linkten kayıt olabilirsiniz.

Link;

https://docs.google.com/forms/d/1dKZJPnbSaYS2_ba8IEVCTQHbqcncGmhP3eTc-g-H5So/edit