inceleyin

Patent Konuşmaya Hazır Mıyız ? 02 Ekim 2019

Patenti konuşmaya hazır mıyız?

Öncelikle buluş diyelim. Geçmişten günümüze hayatımızın her alanında gelişimimizi ve ilerlememizi sağlayan, o kapalı kapılar ardında belki aylar belki yıllarca çalışılan, yüzlerce deney ve denemeler sonucunda ortaya çıkan, küçük büyük demeden her yeni ürün bize buluşu açıklar.
 
Öncelikle etrafınıza bir göz atın. Bomboş bir odada dahi olsanız, şu an bu yazıyı okumanızı sağlayan bilgisayarınız veya telefonunuz, gelişen teknoloji ile yaratıcı beyinlerin bir harmanıdır.
 
Patent konusu son zamanlarda, Dünya’daki dev markaların patent savaşları ile çok gündeme geldi. Patentini almadığı için tarih sayfalarında geri planda kalan Nikola Tesla gibi bulunmaz mucitler, Elon Musk gibi geleceğe yatırım yapan, teknolojinin gelişmesi için patent haklarını kullanıma açan yeni nesil bilim insanları, artık günlük konuşma ve haber konuları arasında yer alıyor hatta yorumlar yapıyoruz.

 

 

Hikaye-1

APPLE vs SAMSUNG Patent Savaşları;
 
Bir süredir sosyal medyada ve haberlerde patent savaşlarına tanık oluyoruz.  2018 yılı verilerine göre marka değeri 153.6 Milyar Dolara ulaşan APPLE ve sıkı rakibi 91.2 Milyar Dolar marka değeriyle SAMSUNG.
 
Apple, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde açılan davayı özellikle çok önemsiyordu. Samsung'un iPhone'da yer alan birden fazla özelliği izinsiz kullandığı ve patent ihlali gerekçesi ile açtığı davadan rekor tazminat istemişti. Apple ihlallere karşı 1 Milyar dolar tazminat istemiş ancak mahkeme Samsung’un Apple'a 539 Milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti.
 
Bu tazminatla ilgili dolaşan haberlerden biri de Samsung’un parayı bozuk paralar şeklinde kamyonlarla yolladığı yolundaydı. Paperblog ve 9gag tarafından dünyaya yayılan bu haberin doğru olmadığını Paperblog sayfasında yer alan haberin altına düşülen. “bu haberin doğru olduğuna inanmadınız değil mi, ama kabul edin eğlenceliydi” notundan da anlayabiliriz :)

İşin gerçek boyutunda ise Apple bu karar sonrasında ABD basınına açıklama yaparak, davanın ana motivasyonunun para olmadığının altını çizerek "İnovasyon yapan ekibimizin çalışmalarını korumaya devam edeceğiz”, "Apple akıllı telefon devrimini iPhone ile ateşledi” ve “Samsung'un tasarımımızı açıkça kopyaladığı bir gerçek”  ifadelerine yer verdi.
 
Sonuç olarak; toplamda 7 yıl süren patent savaşı sonucunda, iki firma anlaşma yoluna gitmeyi tercih etti. Bu anlaşmanın ne olduğu açıklanmadı. Ancak bugüne baktığımızda, Apple’ın yeni iPhone modelinde OLED ekran kullanmak için Samsung’la bir anlaşma yapması durumu açıklıyor gibi.  İki firma ticaret anlamında paylaşıma devam ediyor. Apple’ın senede 70 Milyon OLED panel satın alabileceği başka bir tedarikçisi olmadığı gibi Samsung’un da yakın zamanda böyle bir alıcısı olmayacak gibi. İlerleyen dönemlerde bakalım kim gücü eline alacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile ilgili sorularınız için:

Teknopark İstanbul

Patent Uzmanı
Nurcan ALTAY
naltay@teknoparkistanbul.com.tr

0216 999 70 25
Saygılarımızla,
Teknoloji Transfer Ofisi