inceleyin

Yerli 3D Görüşme Sistemi Teknopark İstanbul'da Geliştirildi 28 Eylül 2020

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezinde faaliyet gösteren Scalar Vision’ın geliştirdiği gerçek zamanlı (real-time) 3D görüşme sistemi ‘Holoporter’, Covid-19 salgınındaki uzaktan görüşmelere yeni bir boyut getirdi. İstenilen objeyi dijital olarak ortama taşıyan, üzerinde çalışma imkânı sağlayan gerçek zamanlı iletişim sistemi, rakiplerine göre çok daha düşük maliyetli. Hem donanımı hem yazılımı yerli olan sistem sahip olduğu çok fonksiyonluluğun getirdiği yüksek görüntü ve ses kalitesi ile de pazara iddialı bir giriş yaptı.

HOLOPORTER’IN AVANTAJLARI

Günlük hayattakine benzer üç boyutlu görüşme yapma imkânı sunuyor. 

Her büyüklükteki nesne dijital olarak bulunulan ortama getirilebiliyor.

Uzak noktalardaki kişiler bu nesneler üzerinde birlikte çalışabiliyor.  

Yüksek verimlilikte toplantılar sosyal mesafe korunarak gerçek zamanlı yapılabiliyor.

Zaman kazandırıyor; seyahat, konaklama masraflarından tasarruf sağlıyor.

Uluslararası ekip kurma ve birlikte çalışma imkânı veriyor.

Çok farklı iş ve sosyal imkân sağlayacak bir altyapı oluşturuyor.

Kişilerin, cisimlerin ve mekanların üç boyutlu görüntülerini gerçek zamanlı olarak dünyanın başka bir ucuna taşıyabilen Holoporter; eğitim, sağlık, ticaret, reklam gibi birçok sektör tarafından kullanılabiliyor. Korona İle Savaşanlar Tanıtım Günü’nde ürün sunumu yapan Scalar Vision, yüzde 100 yerli insan tarama sistemini de geliştirdi.

Scalar Vision kurucusu Bülent Demirhan, ilk satış anlaşmasını Türkiye’nin büyük bir savunma sanayi kuruluşu ile yaptıklarını belirterek, “Bu kuruluş, geliştirdiğimiz teknolojiyi mevcut projelerine entegre edecek. Holoporter, gelecek nesil iletişimin temsilcisi. 5G’nin sağlayacağı diğer imkânlar özelinde önemi çok daha büyük olacak. Ülkemizdeki ve yurt dışındaki bazı telekom operatörleriyle işbirliği görüşmelerimiz sürüyor” dedi.  

Ürün ve girişimcimiz hakkınada daha fazla bilgi almak için İstanbul Ticaret'te yayınlanan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.