inceleyin

Üretimde Maliyeti Azaltan Yapay Zeka Teknolojisi 16 Mart 2021

Teknopark firmalarımızdan Pusula.ai, endüstriyel üretimlerdeki muhtemel arızaların yerini ve zamanını tespit edip, önleyici bakım sağlayan yazılımlar geliştiriyor. Üretimdeki plansız duruşların neden olduğu kalite ve maliyet kaybını azaltan firma ayrıca bir global market zincirinin taze gıdaların sepette bırakılma sorununun çözümü için AB tarafından yapılan çağrıya proje sundu.

Kuluçka Merkezimiz Cube Incubaton'da faaliyet gösteren Pusula.ai firması, endüstriyel problemlerin çözümü için yapay zekâ yazılımları geliştiriyor. Firma, endüstrinin tüm alanlarında kestirimci; yani muhtemel arızaların yerini ve zamanını çok yüksek bir doğrulukla tahmin edip, önlem alma imkânı sağlayan bakım hizmeti sunuyor. Firmanın diğer yapay zeka tabanlı projesi ise e-ticaret sitelerine girip, alışveriş yapmayan, sepette ürün bırakan müşteriyi elde tutmaya yönelik.

Pusula.ai firmasının yapay zeka tabanlı çözümü müşterinin profilini, ilgi alanlarını, davranışlarını işleyerek her müşteriden maksimum getiri sağlarken, yeni müşteri edinme ve müşteriyi elde tutma oranını artırıyor. Ayrıca, sepette bırakıldığı için kısa sürede bozulan taze gıda, yaş sebze ve meyvede oluşan zayiatın da önüne geçmek için yazılım hazırlayan Pusula.ai, Avrupa Birliği’ne proje sundu.

İstanbul Ticaret’in sorularını Pusula.ai’nin kurucularından Elektronik Mühendisi Dr. Kayhan Eritmen cevapladı. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.