inceleyin

Teknopark İstanbul ISIF’20’den 7 Ödülle Döndü 09 Ekim 2020

2016 yılından bu yana gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı(ISIF) 2020, 28 Eylül tarihinde gerçekleşen ödül töreni ile sona erdi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, International Federationof Inventors’ Associations (IFIA), Türkiye Teknoloji Takımı, Avrupa Patent Ofisi ve World Intellectuel Property Organization’ın desteği ile yapılan yarışmaya başvuran projeler, 5 Ağustos-27 Eylül tarihleri arasında, pandeminin yarattığı kısıtlardan dolayı çevrim içi ortamda gerçekleşti.

Teknopark İstanbul, bu seneki edisyonda 10 firma ile yer aldı ve büyük bir başarıya imza attı. Teknopark İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) yoğun destekleri ve gerekli altyapıyı temin etmesi ile yarışmaya daha konsantre şekilde hazırlanan firmalar, sahip oldukları teknolojik bilgiyi somutlaştırma noktasında büyük başarı elde ettiler. Teknopark İstanbul firmaları yarışmadan iki altın, iki bronz ve üç gümüş madalya ile geri döndü.

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezinde çalışmalarını yürüten Hümeyra Ergin “Işıklı Yol” projesi ve Dunya 360 firması “DUNYA 360 VR Maker Kit” çalışması ile altın madalya alırken; Eurobotik “Bir Yörünge Kayıt Kolu” projesive Yonga Teknoloji Mikroelektronik Age “Balık Sayma Makinesi ve Sistemi” ile gümüş madalyaya hak kazandılar. Bacpolyzyme Bı̇yomühendı̇slı̇k “Bir Bı̇yolojı̇k Esaslı Malzeme ve Bunu Üretme Yöntemi”, Gelecek Yazılım Mühendislik “Hazır Barkotlu Kan Alma Tüpü Eşleştirme Metodu ve Cihazı”, Akkoç Teknoloji “Bir İnsansız Su Altı Robotu” projesi ile bronz madalya alan firmalar oldu. Trexo İnovasyon firması “Görüntü İşleme ile Kontrol Edilebilen Video Çekim Aracı”, Medion Arge “Sağlık Danışmanlık  Kemikler Arası Mesafe ve Yumuşak Doku Gerinimini Tespit Eden Cerrahi Ölçüm Aleti” ve Advens Mühendislik de “Modüler Yüzer Sistemlerde Kullanılmak Üzere Sökülebilir Kilit Tertibatı” projeleri ile yarışmaya katılan ve sertifikalandırılan diğer firmalar oldu.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR

l Hümeyra Ergin Altın Madalya

l Dünya 360 Altın Madalya

l Eurobotik Gümüş Madalya

l Yongatek Gümüş Madalya

l Bacpolyzyme Bı̇ yomühendı̇ slı̇ k Bronz Madalya

l Gelecek Yazılım Mühendislik Bronz Madalya

l Akkoç Teknoloji Bronz Madalya