inceleyin

TEKNOFEST’te Teknopark İstanbul Standı Yoğun İlgi Gördü! 20 Eylül 2019

Bu yıl ikincisi Atatürk Havalimanında düzenlenen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde Teknopark İstanbul standı teknoloji meraklılarından yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’nin ilk tasarım ve üretim uçaklarından biri olan Nuri Demirağ’ın eğitim uçağı Nu. D-36’nın sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanılarak Teknopark İstanbul firmalarımızdan Orka Informatics tarafından geliştirilen simülasyonuyla etkinlikte yer alan Teknopark İstanbul, teknoloji severlere eşsiz bir sanal gerçeklik deneyimi yaşattı. 

Festivalin ilk üç günü Teknopark İstanbul standında yer alan VR deneyimine 900’den fazla kişi katıldı.

Sanal gerçeklik teknolojisi ile Nuri Demirağ’ın Nu.D 36 uçağı ile 1930’ların İstanbulunda uçuş deneyimine katılanlar arasında Teknopark İstanbul standını ziyaret ederek gençlerle bir araya gelen Nuri Demirağ’ın torunu Biyomedikal Mühendisliği ve Sağlık Bilimleri Fakültesi H. H Sun Kürsü Profesörü Prof. Dr. Banu Onaral’da yer aldı.

Genel Müdürümüz Bilal Topçu da TEKNOFEST İstanbul'a katılım sağlayarak gençlere uçuş deneyimi yaşatmaktan ve Demirağ'ın torunu Onaral'ı ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuzu ifade etti.

Festival ziyaretçilerinin uçuş etkinliğine yoğun ilgi gösterdiğini ve bu ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Topçu, TEKNOFEST İstanbul'un, Türkiye'nin aydınlık geleceğine hizmet eden en önemli etkinliklerden biri olduğunu vurguladı.

Genel Müdürümüz Bilal Topçu şunları da ekledi;

"Bu festivali Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde çok çok önemli buluyoruz. Savunma sanayimizin inovasyon merkezi olarak da burada yer almaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'de hayata geçirilen yüksek teknoloji geliştirmelerinin yurt dışına ihracı da giderek artıyor. Teknopark İstanbul olarak büyük bir bölümü savunma sanayi teknolojisi olmak üzere 2018 yılında 24 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını ve ülke ekonomimize büyük katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Teknoparkımızda bulunan tüm şirketlerimizle ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi'ne katkı sunmaya devam edeceğiz."

Olabildiğince Gerçekçi Simülasyon

 

Teknopark İstanbul kuluçka merkezi mezunlarından Orka şirketinin sanal gerçeklik ile hazırladığı oyunda, İstanbul'un gerçek yükseklik haritası kullanıldı. Simülasyona Nuri Demirağ'ın fabrikasının planları alınarak fabrika modellendi. İlgili fiziksel mekanın özellikleri, 1930'larda bulunduğu bölgeye yerleştirildi.

Deneyim, Nu D.36 isimli uçağın elde bulunan kaynaklardaki resim ve planlardan modellenip gerçek motor gücü ve uçuş bilgileri eklenerek olabildiğince gerçekçi hale getirildi.

Standı ziyaret eden gençler, VR başlık takarak uçağı 1930'ların İstanbul'u üzerinde uçurdu. 

Kuluçka Merkezimiz ve Teknoloji Transfer Ofisimiz de TEKNOFEST'te yerini Aldı

 

Teknopark İstanbul, teknoparkın kuluçka merkezi Cube Incubation'da faaliyet gösteren 10 şirketin de festivale katılımını destekledi.

4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nda, firmalarının 10 patenti ile katılım sağlayan Teknopark İstanbul, festivale adeta çıkarma yaptı.