inceleyin

Milli Teknolojiyle Verilerimiz Güvende 13 Temmuz 2021

Andasis, iletişim ve haberleşme altyapı teknolojilerini tümüyle yerli olarak kurup, sektördeki yabancı egemenliğini azaltmaya başladı. Uluslararası standartlarda hizmet sunan firma, şehirleri ve fabrikaları dijitalleştiren sistemleri ile de iddialı.


Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren Andasis Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., tamamen yerli olarak tasarlayıp ürettiği teknolojilerle, iletişim ve haberleşme altyapılarını millileştiriyor. Kamu ve özel sektörün tüm ağ altyapı ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye ulaşan Andasis’in yüzde 100 ulusal bilgi güvenliği sunan sistemleri; yabancı sistemlerin yerini almaya başladı.
 
Savunma, otomotiv başta olmak üzere çeşitli endüstriyel sektörlerdeki müşterilerine özel ürünler sunan Andasis, sahadaki uygulama ihtiyaçlarına hızla çözümler üretebiliyor. Andasis, şehirleri ve fabrikaları dijitalleştiren sistemlerin kurulumlarını kolaylaştırıyor.
 
İstanbul Ticaret’in sorularını Andasis’in kurucusu ve Genel Müdürü Dr. Ferdi Tekçe cevapladı.

DIŞA BAĞIMLILIK BİTMELİ
 
Andasis’i tanıtır mısınız?

Andasis’i, haberleşme sektöründe 15 yıllık deneyime sahip bir uzman grubu olarak kurduk. Tecrübelerimizle ihtiyaçları detaylıca analiz edip, sağlam bir gelişim kurgusu oluşturduk. Ana hedefimiz, ülkemizin haberleşme alanında ihtiyaç duyduğu cihaz ve sistemleri, yerli ve milli olarak geliştirip, üretebilmekti. Kurulduğumuz 2016 yılından bugüne, hedefimiz çerçevesinde önemli mesafeler kat ettik. Haberleşme ve ağ altyapı teknolojilerinde küresel düzeyde rekabet edebilecek ürünleri geliştirip, üretebilir hale geldik.
 
YERLİ AĞ ÜRÜNLERİ
 
Andasis ne üretiyor?

 
Savunma, otomotiv başta olmak üzere endüstrinin çeşitli alanlarındaki müşterilerimize; ‘Ethernet Anahtarlayıcılar’, ‘Medya Dönüştürücüler’, ‘Ethernet Yönlendiriciler’, ‘Erişim Noktaları’ gibi çok sayıda ağ ürünleri geliştiriyor ve üretiyoruz. Şu ana dek hayata geçirdiğimiz ürün ve sistem sayısı 80’i geçti. 25’i de geliştirilme aşamasında. Tüm ürünlerimizin donanımı, yazılımı ve mekanik tasarımları tamamen bize ait.

ULUSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ
 
Bu cihaz ve sistemlerin önemi nedir?

Söz konusu cihaz ve sistemler, şu an tüm dünyanın gündeminde olan dijitalleşme, Endüstri 4.0 gibi ileri teknolojik dönüşüm süreçlerinde kritik rol oynuyor. Ülkemizde haberleşme alanında yabancı firmaların çok yüksek pazar payına sahip olduğunu düşünürsek, Andasis’in, yerli ürün ve çözümleri ulusal bilgi güvenliği için kritik önem taşıyor.
 
HER KOŞULDA KESİNTİSİZ BAĞLANTI
 
Andasis, hangi alanlarda rekabet üstünlüğüne sahip?

 
Ürünlerimiz, en zorlu koşulların simüle edildiği uluslararası standartlara göre test ediliyor ve hepsini başarıyla karşılıyor. Ürün portföyümüzü oluşturan tüm cihazların ticari, endüstriyel ve askeri konfigürasyonları mevcut. Tüm cihazların donanım, yazılım ve mekanik tasarımlarını tamamen kendi bünyemizde geliştirerek, teknik ve maliyet bazında rekabetçi yapımızı güçlü kılıyoruz.
 
SAVUNMA SANAYİ İLE İŞBİRLİĞİ
 
Yerli sanayi ile işbirliğiniz var mı?


Türkiye’nin en önemli savunma sanayi firmalarıyla güçlü işbirliklerimiz mevcut. Bu sayede kazandığımız deneyim, ürünlerimizin sahada elde ettiği başarı, yurt içinde ve yurt dışındaki etkinliğimizi destekliyor. Pandemi öncesinde olduğu gibi sonrasında da yurt içi ve yurt dışı fuarlarda, organizasyonlarda yerimizi alacağız. Teknopark İstanbul’un hayata geçirdiği çeşitli platformlarda ürün ve sistemlerimizi tanıtıyoruz. Başta Savunma Sanayii Başkanlığı olmak üzere benzeri kurum ve kuruluşlarca sunulan imkânlar hem iç pazara hem de hedef pazarlara erişimimizi önemli ölçüde kolaylaştırıyor.
 
NİTELİKLİ EĞİTİME KATKI
 
Üniversite-sanayi ilişkisinde hangi noktadasınız?

 
‘Üniversite-sanayi-devlet’ işbirliğine dayalı inovasyona büyük önem veriyoruz. TÜBİTAK’ın proje bazlı desteklediği inovasyon modellerini takip ederek, faydalı olacağını öngördüğümüz projelere, proje yürütücüsü olarak katkı sağlıyoruz. Gelecek vaat eden sürdürülebilir işbirlikleri için firmamız ve üniversiteler arasındaki ilişkileri de öz kaynaklarımızla destekliyoruz. Devam eden projeler ve eğitim programlarımızla genç mühendislerin entegrasyonuna katkı sağlıyoruz.
 
SAHA DESTEĞİ
 
“İleri düzeydeki tasarım uzmanlığımız, çalıştığımız projelerde ve farklı taleplerde hızlı ve esnek çözümler üretebilmemizi sağlıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı saha desteği sunabiliyoruz. Altyapılarda kullanılan cihazları ve mimari sistem çözümleri sağlayarak, önemli bir eksikliği gideriyoruz. Haberleşme altyapısında kullanılan cihazlarımız muadillerine göre çok daha uygun maliyetlerde.”
 
Yüksek güvenlik“Yerli olmayan haberleşme ve internet ağ altyapıları; her an dinlenebilir, kesintiye uğratılabilir, müdahaleye açık yapıdadır. Hangi alanda olursa olsun dijital dönüşüm yaparken verilerin güvenliğini de sağlayacak sistemler kurmak ve bu değerli verileri mümkün olduğunca yabancı firmalara emanet etmemek zorundayız.”
 
İŞTE FAYDALARI
 
* Yerli ağ altyapı cihazları askeri ve sivil uygulamalar için yüksek veri güvenliği sunuyor.
 
* Detaylı testlere tabi tutularak, her koşulda hızlı ve güvenli veri transferi yapmaları sağlanıyor.
 
* SDN ve NFV gibi yeni ağ mimarilerine uyum gösteriyor.
 
* 5G ve 6G’ye geçişte yerli altyapının geliştirilmesine katkı sunuyor.
 
* Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 projelerinde kolay kurulum ve entegrasyon avantajı tanıyor.
 
* İşletmelerin teknolojik yatırım maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor.
 
* IP tabanlı kablolu ve kablosuz ürünler, zengin tasarımlarla farklı ihtiyaçlara uyarlanabiliyor.
 
* Gömülü sistem, yazılım ve donanım tasarım yeteneğiyle tam entegre sistem altyapısı sunuyor.
 
* Network danışmanlığı hizmeti ile işletmelere en uygun modeller hayata geçirilebiliyor.
 
* Tüm cihazlarda kolay yönetim imkânı sağlanıyor.