inceleyin

Covid-19 Aşısının Anahtarı Gen Testinde 27 Ağustos 2020

NPGenetics; yetenek yatkınlığı, spor ve beslenme yönetimi, hastalık riskleri, soy ağacının kökenleri gibi birçok konuda kişisel genetik testler yapıyor. Türkiye nüfus yapısına özel gen test panelleri geliştirmek için de çalışan NPGenetics’e göre, Covid-19 aşısı geliştirebilmenin ve aşının tepkilerini öngörebilmenin anahtarı gen test teknolojilerinde saklı.

Teknopark İstanbul firmalarımızdan NPGenetics (NeuroPsychoGenetics), bireylerin tükürük örneğinden genetik haritalarını çıkartarak; hastalık riskleri, davranış ve karakter yapısı, beslenme hassasiyeti, ilaç duyarlılığı, spor programı, yetenek ve yetkinlik planlaması hakkında analizler yapıyor. Firma, özellikle yetenek genetiği ve davranış genetiği analizlerinde Türkiye’de lokomotif rolünü üstleniyor.

NPGenetics Hakkında

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek toplumu ve bireyleri tanımlayıp, gerekli ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla psikometrik, genetik ve nörobilim çalışmaların tamamından elde edilebilecek verileri kullanıyor. Bireylerin tükürük örneklerinden genetik verilerine ulaşıp, yaşamlarını daha doğru ve sağlıklı planlamalarına yardımcı oluyor. Daha basit bir ifade ile kişilerin genetik kodlarını inceleyip, tercüme ederek; genetik yapılarına uygun kullanım kılavuzlarını hazırlıyor. 2018 yılının Eylül ayında kurulan firma, 2019 yılında Teknopark İstanbul’da yerini aldı. “Güvenlik Unsurlarının Yeteneklerinin Artırılmasında Genetik Optimizasyon” adlı Ar- Ge projemiyle girişim şirketlerini başlattılar. 

NPGenetics’in kurucusu ve genel müdürü Ahmet Vedat Karaca'nın  İstanbul Ticaret'in sorularını cevapladığı röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.