inceleyin

Bor Minerallerinden Dünyanın İlk Kurşunsuz Radyasyon Koruma Kalkanı Üretildi 27 Aralık 2020

Teknopark İstanbul firmalarımızdan Turing Kimya, bor minerallerini kullanarak, dünyanın ilk kurşunsuz radyasyon koruma kalkanını üretti. ‘Anti-rad’ adı verilen kompozit malzeme, radyasyonu absorbe ettiği için zararlı değil. Türk malı radyasyon kalkanı, kurşun bazlı koruma çözümlerinin yerini almaya hazırlanıyor.

Anti-rad’ adındaki termoplastik malzeme, kurşundan 8’de 1 oranında daha hafif ve radyasyonu kurşun gibi geri yansıtmıyor, absorbe ediyor. Hafif, sağlıklı ve düşük maliyetli radyasyon koruma plakası, mühendislerimizce yerli malzemelerden üretildi. Turing Kimya; X ve gama gibi farklı frekanstaki ışınlar için değişik alanlarda kullanılan ürünler geliştiriyor. Cep telefonlarında, duvar boyalarında, uçak kabinlerinde, tekstil dokularında kullanılan bu kompozit malzemeler iyonlaştırıcı olmayan radyoaktif ışınlara karşı koruma sağlıyor.

Firma, X ve gama gibi farklı frekans ışınları için farklı alanlarda kullanılan ürünler geliştirdi. Cep telefonlarında, duvar boyalarında, uçak kabinlerinde, tekstil dokularında kullanılan bu farklı kompozit malzemeler, iyonlaştırıcı olmayan radyoaktif ışınlara karşı koruma sağlıyor.

Turing Kimya’nın kurucularından işletmeci ve girişimci Tamer Çiçekçi'nin İstanbul Ticaret'te yayınlanan röportajının tamamını buradan okuyabilirsiniz