inceleyin

Bitkiler Tarlalarda Değil Fabrikalarda Üretilecek 20 Kasım 2021

Frux’un yerli tohum, yerli torf ve yerli bitki besin çözeltileri ile yapacağı dikey tarımı, yerli yapay zeka yönetecek. 1000’e yakın bitki üzerindeki çalışmalarını tamamlayan firma, tam otomasyon akıllı bitki fabrikaları kurmaya hazırlanıyor.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) firmalarından Frux, şehirlerde bitki fabrikaları kurmaya hazırlanıyor.
 
Yapay zeka ve nesnelerin interneti ile entegre, çok katlı topraksız tarım sistemleri geliştiren Frux’un aktif yatırım turları devam ediyor. Yerli tohum, yerli torf ve yerli üretim bitki besinleri kullanılacak bitki fabrikalarını, yerli yapay zeka yönetecek. Tarım sektörüne hakim dört genç mühendis Mustafa Hüroğlu, Ufuk Yeşil, Oğuz Köksal ve Uğur Can Seyhun, Sabancı Üniversitesi’nde başlayan arkadaşlıklarını, Frux’u kurarak ortaklığa çevirdi. Dikey tarımın dijital dönüşümüne yerli ve milli imzasını atmaya hazırlanan Frux, TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) sürecinden başarıyla çıkan 153 girişimden biri. İstanbul Ticaret’in sorularını, firmanın kurucu ortaklarından Mustafa Hüroğlu cevapladı. 

İTO Haber'de yayınlanan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.