inceleyin

Ar-Ge İle Yapay Kadavra 27 Kasım 2021

Kemik cerrahisi eğitimlerinde kullanılacak, biyomekanik özellikleri gerçek organ ve uzuvları taklit eden malzemeler, Teknopark İstanbul’da geliştiriliyor. Kemik dokusunu mikro mimari ve anatomik şekil açısından taklit etmeyi başaran Medion Arge, canlı doku tepkisi veren yapay kadavra da üretecek.

Türkiye’de yapay kadavra üretmenin temelleri, Teknopark İstanbul firmalarından Medion Arge tarafından atıldı. Medion, gerçek kadavraların yerini alacak yapay kadavra modelleri geliştiriyor. Firmanın yapay diz eklemi ile başlayan çalışmaları, eklem ve eklemi çevreleyen yumuşak doku dahil patalojik (hastalıklı) vakaları taklit eden modelleri geliştirmeye doğru evrildi.
 
BİYOMEKANİK ÖZELLİKLER
 
Cerrahların ve tıp öğrencilerinin eğitimindeki gerçek kadavraların yerini alacak kadavralarda, anatomik ve biyomekanik özellikleri gerçek organ yapılarını taklit eden kompozit malzemeler kullanılıyor. Medion Arge’nin kurucusu; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Küçükdurmaz, aynı zamanda Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahi Komitesi Üyesi. TÜBİTAK bursu ile 2013-2015 arasında ABD’de Thomas Jefferson Üniversitesi Rothman Enstitüsü’nde eklem protezleri ve ortopedik enfeksiyonlar üzerine post doktora yaptı. Prof. Dr. Küçükdurmaz, pek çok uluslararası mesleki organizasyonda çalışıyor. Bunlar arasında Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Birliği (SICOT) Kalça ve Diz Cerrahisi Komitesi, Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Birliği’nin e-Learning Komitesi de var.

İTO Haber'de yayınlanan röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.