inceleyin

ABD’de Patenti Yayınlandı 2023’te Bütün Eczanelerde 14 Aralık 2022

Umayana, radyoterapi ve kemoterapi sonrası oluşan yaraları önleyip, iyileştiren Murnia ürün serisini ticarileştirdi. ABD patentini alan ürünler, Türkiye’den sonra Avrupa’da da kullanılmaya başlandı.
Teknopark İstanbul’da yerleşik Umayana, radyoterapi ve kemoterapi tedavisi sırasında oluşan yaraları önleyen ve iyileştiren ürünlerini ticarileştirdi. ABD patenti alınan Murnia Recovery Cream (iyileştirici krem), Murnia Mouth Gel (ağız jeli) ve Murnia Mouth Sprey (ağız spreyi), tıp dünyasına damga vurdu. Ağız ve sindirim sisteminde oluşan yaraları iyileştiren Murnia serisi, yara oluşumunu da engellediğinden; kanser tedavisi ara verilmeden sürdürülebiliyor. Böylece tedavi süresi uzamıyor. Hastanın konforu sağlanıp, tedavi maliyetleri büyük ölçüde azaltılabiliyor. Umayana’nın kurucularından Uz. Biyolog Hülya Dağöttüren, buluşuna dair çalışmalarına, 2013 yılında kemoterapi ve radyoterapi gören hastaların tedavi sırasında oluşan yaralar nedeniyle çok çaresiz olduğunu gördükten sonra başlamış. Dağöttüren, İstanbul Ticaret’in sorularını cevapladı.

YATAK YARASINA ÇÖZÜM

Umayana’nın faaliyetleri nedir?

Radyoterapi ve kemoterapinin neden olduğu, tedavisi zor yaraların iyileştirilmesine yönelik araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Murnia serisi ürünlerimiz; temiz içerikli, toksik ve alerjik olmayan formülasyona sahip. Zararlı hiçbir madde, kimyasal ve ağır metal içermiyorlar. Murnia’nın; mukozit ve radyodermatit yaralarının yanı sıra, yatak ve egzama yaraları gibi birçok farklı yara türü üzerinde de etkili olduğunu deneysel çalışmalarda gösterdik. Çalışmalarımızı; Dünya Oral Onkoloji Akademisi Kongresi (2019), Çokuluslu Kanserde Bakım Derneği ve Uluslararası Oral Onkoloji Derneği Yıllık Toplantısı’nda (2022) sunduk. Murnia krem, ABD’de Integrative Dermatology Symposium’da yayınlandı.

55 İDDİALI BULUŞ

Patentleriniz tamamlandı mı?

Patentlerimiz, ABD Patent ve Marka Ofisi’nde (USTPO) yayınlandı, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye patentleri de yayınlanmak üzere. Yara tedavisinde kullanılmak üzere ilaç farmakopelerinde yara kullanımı için kullanımı onaylı bir reçineden yenilikçi bir metotla geliştirdiğim moleküler bileşiğin ve ilgili formüllerin patentleri alındı. Dünya Patent Araştırma Enstitüsü, formüllerimle ilgili 55 iddiamın tümünü kabul etti. Yani iddialarımın buluş özelliği taşıdığını kanıtlayıp, yenilikçi farklı ürünler geliştirebilme yeteneğimizi gösterdik.

AĞIZ YARALARI İYİLEŞTİ

Murnia ağız jeli nasıl etki ediyor?

Kanser tedavisi gören hastalarda oluşan ağız ve sindirim sistemini tutan yaralar (mukozit) çok acı verir. Yüzde 100 temiz içerikli, yenilip, yutulabilen jel, bu yaraları hem önlüyor hem de iyileştiriyor. Ayrıca baş, boyun bölgesi kanserleri için uygulanan radyoterapi ve kemoterapi kaynaklı mukozitin üçüncü evreye geçmesini de yüzde 100 önlüyor. Üçüncü evre mukozit şiddetli ağrılara neden olduğu için hasta beslenemez ve bu nedenle tedaviye ara verilir. Murnia tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırıyor.  

TEDAVİ MALİYETİ

Tedavi maliyetlerine etkisi nedir?

Yaralar nedeniyle ara verilen kanser tedavilerini sil baştan tekrarlama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Böylece kişi başına 2-17 bin doları geçen ekstra tedavi maliyetleri ortadan kalkıyor. Sağlık Bakanlığı Murnia’yı geri ödeme kapsamına alırsa, kanser tedavilerinin toplam maliyetleri de büyük oranda azalacak.

AĞIZ KURULUĞU

Ağız kuruluğu için ne ürettiniz?

Tıp dünyası, tükürük bezleri yanan radyoterapi hastalarının ömür boyu çektiği ağız kuruluğu sıkıntısı için çözüm talep etti. Aynı patente tabi molekülleri kullanıp, ağız içi jel ve sprey geliştirdim. Bu ürünler de klinik denemelerde çok başarılı oldu. Aynı ürünlerin atopik dermatit ve aft için kullanımından da çok olumlu geri dönüşler aldık.

DAĞÖTTÜREN KİMDİR

Biyokimya ve antioksidan alanındaki çalışmaları ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlık aldı. İşletme yüksek lisansını yaptığı ABD’de, Amerikan Doğal Ürünler Derneği’ne üye oldu ve Aromaterapi Enstitüsü’nde 5 yıl klinik aromaterapi eğitimi gördü. Bayer ve Abbott firmalarında ilaç endüstrisi deneyimi kazandı. Yeditepe Üniversitesi’nde, üniversite ve sanayi üzerine 69 Ar-Ge projesi yürüttü. Halen Eurostar projelerinden High Level Expert Database’de kayıtlı ve proje hakemliği yapıyor. Dünya Muzokit Derneği ve Dünya Radyodermatit Derneği üyesi.

2023’TE ECZANELERDE    

“Klinik etkinliklerini gören hocalarımız, Murnia’nın hızla ticarileştirilmesini talep etti. Süreci hızlandırdık ve 2022 Temmuz’unda reçete edilebilir ürünlerimizi sunduk. 2023 itibariyle tüm eczanelerde satılmaya başlanacak.”

AB DAVET ETTİ

“AB Komisyonu’nun düzenlediği kadın liderliğindeki derin teknoloji girişimlerini desteklemeyi amaçlayan Women TechEU programına davet aldım.”

BAŞARILI SONUÇLAR

“Prof. Dr. Füsun Tokatlı ile etik kurul onaylı, çift kör plasebo karşılaştırmalı çalışmayı, İstanbul Medicana Hastanesi’nde yaptık. Murnia kullanan hastalarda yara oluşmadı, var olan yaralar iyileşti.”

İÇ TALEP ARTIYOR

“Medical Park, Medicana ve Liv Hospital Radyasyon Onkolojisi departmanlarından ürünlerimize talep gelmeye başladı.”

İŞTE FAYDALARI

Jel, yüzde 100 yara önleyici ve iyileştirici etkisini 2 haftada gösteriyor.
Sprey, ağız bakımı yapıp nemlendirerek, kuruluğu gideriyor.
Krem, radyodermatite (yara ve yanık) karşı etkin koruma sağlıyor.
Krem, benzer ürünlerden petrol türevi içermeyen temiz formülüyle ayrılıyor.
Krem ve jel, radyoterapi ve kemoterapiyi aksatan zorunlu molaları önlüyor.
Her iki ürün, yanık ve yara kaynaklı şiddetli ağrıları gideriyor.


ÖDÜLLER

IENA 2022 Fikirler, Buluşlar, Yeni Ürünler Uluslararası Ticaret Fuarı’nda buluş patentleriyle bronz madalya kazandı.
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (İSİF) 2021 ve 2022’de gümüş madalyanın sahibi oldu.
Halkbank Üretici Kadınlar Yarışması’nda Mikro Kadın Girişimci üçüncülüğü aldı.