TAI Savunma Sanayii Teknolojileri
Kuruluş2017
Çalışan Sayısı200
Telefon08507557000

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ)

 

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte;  F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.

25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TAI'nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.

TAI Teknopark İstanbul Şubesi, Ekim 2017 tarihi itibariyle Sabiha Gökçen Havalimanının yanında bulunan İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 2341 m2 ’lik bir alanda kurulmuştur. TAI Teknopark İstanbul Şubesinin temel kuruluş amacı, İstanbul’daki üniversiteleri, işgücü potansiyelini ve teknolojik güçleri şirketimizin özgün projelerinde kullanmaktır. TAI Teknopark İstanbul Şubesinde, Uçak ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun olan yüzü aşkın tasarım mühendisi çalışmaktadır. Bu mühendisler, Ankara’daki merkez yerleşkenin mühendislik problemleri ve iş paketlerine yenilikçi çözümler ile teknik uzmanlık desteği sağlamaktadır.

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, proje konularına bağlı olarak;

• Yapısal Grubu,  

• Uçak Grubu,

• Helikopter Grubu,

• İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu,

• Uzay Sistemleri Grubu

olmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde örgütlenmiştir. Ayrıca, TUSAŞ tarafından tasarlanan/üretilen tüm ürünlerle ilgili olarak entegre lojistik destek hizmeti sağlanmaktadır.

Savunma Sanayii Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar