RS Research Sağlık Bilimleri Teknolojileri
Kuruluş -
Çalışan Sayısı 11

Laboratuvarda yürütülmekte olan araştırmaları klinik safhaya taşıyarak insana ulaştırabilmek için 2015 yılında kuruldu.

Türkiye’de geliştirilerek klinik araştırmalar için Sağlık Bakanlığı onayı alan ilk ilaç adayını geliştirdi.

Kuruluşunun ikinci yılında ana yatırımcısı Avrupa Yatırım Fonu olan teknoloji ticarileştirme odaklı risk sermayesi fonu ACT’den 2 milyon Euro yatırım aldı.

Etkinliği artırılmış ve yan etki profili iyileştirilmiş hedefli kemoterapi ilaç adayları geliştiriyor.

İlk ilaç adayı için Faz-I klinik çalışmaya başlamaya hazırlanıyor.

Teknolojimiz:

RS Research, kemoterapi ajanını hedefine, yani tümöre ulaşana kadar “paketleyen” öncü bir platform teknolojisi geliştirildi.

RS Research’ün ilaç taşıyıcı platformları Sagitta® Bir ve Sagitta® Dui, kemoterapinin etkinliğinin artırılması ve yan etkilerinin azaltılmasını mümkün kılıyor.

Tümör yüzeyindeki reseptörleri tanıyan hedefleme modülü sayesinde hücre içine alınan nano-ilaç, toksik etkin maddeyi burada tüm etkisini sadece tümöre gösterecek şekilde serbest bırakıyor.

Farklı hedefleme modülleri ve toksik ajanlarla modellenebilen Sagitta® platform teknolojisi, tamamen farklı kanser endikasyonlarını hedefleyecek farklı nano-ilaç adayları geliştirebilme olanağını sunuyor. RS Research, bu platformlar üzerinde preklinik çalışmaların farklı aşamalarına gelmiş olan ve farklı kanser türlerini hedefleyebilen 5 ilaç adayı geliştirdi.  

Preklinik çalışmalar sırasında hayvan modellerinde etkinliğini kanıtlayan ilk ilaç adayımız RS-0139, klinik çalışmalara başlamak için tüm gereklilikleri karşılayarak konvansiyonel kemoterapiden daha iyi bir alternatif olmaya aday olduğunu kanıtladı.

İş Modelimiz

Dünyada ilaçları start-up’lar geliştiriyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından son 10 yılda onaylanan ilaçların %67’sini Faz-I klinik çalışma sonuna start-up’lar getirdi. Start-up modeli, büyük ilaç şirketlerinin Ar-Ge dinamiklerinde vazgeçilmez bir unsur haline geldi.

2 milyon Euro yatırım ve yaklaşık 1,5 milyon Euro hibe ile 5 ilaç adayını Faz-I klinik çalışma sonuna taşımayı hedefleyen RS Research, 2021 yılında yeni bir yatırım turuna (Seri-A) başlamaya hazırlanıyor. 

Faz-I klinik araştırmalar için gerekli ilaç adaylarının üretiminin yapılacağı Teknopark İstanbul’da GMP tesisinin kurulumu tamamlandı.

İsviçre'nin Lozan kentinde bulunan Biopole ofisimiz küresel klinik operasyonlar ve ilaç şirketleri ile yapılacak iş birliklerinin merkezi olarak konumlandırılmaktadır.

Sağlık Bilimleri Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar