RS Research Sağlık Bilimleri Teknolojileri
Kuruluş -
Çalışan Sayısı 20

RS Research

2015 yılında Prof. Dr. Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından kurulan RS Research fikri hakları 58 ülkede korunan ilaç taşıyıcı platformları SagittaTM Bir ve SagittaTM Dui ile hedefli kemoterapiyi mümkün kılan akıllı nanoilaçlar geliştiriyor. Kemoterapinin etkililiğinin artırılması ve yan etkilerinin azaltılmasını sağlayan bu teknoloji, tümör yüzeyindeki reseptörleri tanıyan hedefleme modülü sayesinde hücre içine alınan nanoilacın etkin maddeyi burada tüm etkisini sadece tümöre gösterecek şekilde serbest bırakmasını sağlıyor. RS Research’ün bu teknoloji ile geliştirdiği portföyünde farklı kanser türlerini hedefleyebilen 5 ilaç adayı bulunuyor.

RS Research, kuruluşunun ikinci yılında ana yatırımcısı Avrupa Yatırım Fonu olan teknoloji ticarileştirme odaklı risk sermayesi fonu ACT’den 2 milyon Euro yatırım aldı. 2021 yılında Seri-A yatırım turunu GEN İlaç liderliğinde OneLife Ventures (İstanbul Portföy) ve Eczacıbaşı Momentum’un katılımıyla 12 milyon Dolar yatırım alarak tamamladı.

Laboratuvar tasarımından itibaren geliştirme adımları Türkiye’de atılarak T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan klinik araştırmalar için onay alan ülkemizin ilk yeni ilaç adayının akciğer kanseri üzerine klinik araştırması iki merkezde devam ediyor. RS Research, klinik araştırmalara yönelik ürünlerini Teknopark İstanbul’da kurulu GMP sertifikalı tesisinde üretiyor.

Sağlık Bilimleri Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar