Navtek Denizcilik Teknolojileri
Kuruluş2015
Çalışan Sayısı67

Navtek Deniz Teknolojisi A.Ş.

Özek Mühendislik” bir dizayn firması olarak, Gemi İnşaatı Yüksek Mühendisi Vecdi Özek tarafından 1977 yılında İstanbul’da kuruldu. Firma, ilk olarak “1000 DWT Product Tanker” projesine imza attı.  Hemen ardından talepler üzerine seri şekilde üretilen muhtelif genel kargo gemileri için hazırladığı projelerle Türk Koster filosunun gelişimine katkıda bulundu. 

1980’li yılların başında gemi inşa yan sanayine girerek çeşitli gemilere ambar kapağı, muhtelif kapasitede kreyn ve  hidrolik dümen makinesi projelerinin yanı sıra imalatlarını da üstlenerek yeni başarılara imza attı.

1990’lı yılların başından itibaren çeşitli tersanelere proje bazında teknik danışmanlık, iş ve çözüm ortaklığı yapmaya başlayarak girişimlerini büyüttü. Bu büyümenin sonucunda 1999 senesinde Navtek Deniz Teknolojisi A.Ş. kuruldu. Öncesinde Özek dizayn firmasının üstlendiği bütün dizayn projeleri, Navtek bünyesinde hayat bulmaya devam etti. Navtek muhtelif ticari kimyasal tankerlerinin yanı sıra kuru yük gemileri ve özel maksatlı gemiler dizayn etti

2008 senesindeki küresel kriz ile birlikte çalışmalarına Enerji ve Savunma Sanayi Sektöründe ağırlık vererek dünyada bir ilk gerçekleştirdi ve Karadeniz Holding Enerji firması için enerji gemileri ve yüzer enerji santrali projelerinin tasarımını gerçekleştirdi. Bu gemiler Pakistan ve Irak’ta hizmet vermektedir. 

Navtek halen Savunma Sanayiinde Amfibi Çıkarma Gemisi (LST) projesinde çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir.

Denizcilik Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar