Navtek Denizcilik Teknolojileri
Kuruluş1977
Çalışan Sayısı85

NAVTEK Deniz Teknolojisi A.Ş.

NAVTEK, 40 yılı aşkın bir süredir, gemi dizaynı, inşası ve deniz teknolojisi alanında 250’den fazla proje üretmiş, yenilikçi, ileriye dönük teknolojik çözümler sunan, uzman bir deniz mühendisliği, tasarım ve gemi inşa şirketidir.  KIRAN HOLDİNG şirketlerinden TK TUZLA Tersanesi’ne bağlı bir şirkettir.

NAVTEK tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen projeler arasında kimyasal tankerler, enerji gemileri, su altı araştırma gemisi gibi değişik platformların yanında Türk Deniz Kuvvetleri emrinde başarıyla görev yapmakta olan amfibi gemiler TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR bulunmaktadır. Pakistan Deniz Kuvvetleri için ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşası devam eden PN MILGEM korvet projesinin dizayn alt yüklenicisi NAVTEK’tir.

NAVTEK, TEKNOPARK İSTANBUL’da bulunan ana ofisinde 85 kişilik yüksek mühendis, teknisyen ve askeri uzman kadrosuyla, gemi dizayn ve inşa çözümleri ortaya koyarken, öncelikle sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık ilkeleri doğrultusunda stratejiler belirleyerek, hem mevcut yurt içi ve uluslararası pazarlarda hem de yeni pazarlarda yeni ürünlerle sürekli büyüme ve gelişme için hedeflerini gerçekleştirmektedir.

Bu kapsamda, NAVTEK, yenilenebilir enerji, düşük karbon emisyonlu gemiler, liman işletme, gibi konularda Ar-Ge tabanlı deniz mühendisliği ve tasarım şirketi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bu çalışmaların sonucu olarak dünyanın ilk şarj edilebilir, tamamen elektrikli ve sıfır emisyonlu, akıllı bir liman römorkörü olan ZEETUG (Zero Emission Electric Tugboat) tasarım ve üretimi tamamlanarak GİSAŞ’a 2020 yılında teslim edilmiştir. İlk ZEETUG, GİSAŞ POWER adıyla Tuzla limanında hizmet vermektedir. Elde edilen verilere göre, dizel makineli bir römorköre göre %50 oranında tasarruf sağlamıştır. Modüler bir sistem olmasıyla ZEETUG, 5T BP'den 80T BP'ye kadar üretilebilmektedir.

Denizcilik Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar