İlko İlaç Sağlık Bilimleri Teknolojileri
Kuruluş1978
Çalışan Sayısı13

İlko İlaç San ve Tic. A.Ş.

Türk ilaç endüstrisinde 50 yılı aşkın bir birikimin bugünkü temsilcisi İlko İlaç; geçmişteki tecrübelerinden aldığı güçle bugün; öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla Türkiye’deki ve dünyadaki insanların yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

İlko İlaç’ın kökleri, Türkiye’nin ikinci nesil eczacılarından merhum Mustafa Öncel’in 1960’lı yıllarda majistral ilaç üretimi ile başlayan eczane eczacılığına ve sonrasında ilaç sektöründeki yatırımlarına dayanmaktadır.

İlaç sektöründe etkin olabilmek için en önemli iki unsurun güçlü Ar – Ge ve üretim imkânına sahip olmak gerekliliği ilkesinden hareketle, 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde İlko Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni kuran İlko İlaç, 2012 yılında Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde İlko İlaç Üretim Tesisleri’ni  faaliyete geçirerek ilaç sektöründeki faaliyetlerine başlamıştır. İlko İlaç Üretim Tesisleri, bugüne dek Anadolu’ya yapılan en büyük ilaç sanayi yatırımı olma özelliği taşımaktadır.

2014 yılında İlko İlaç Üretim Tesisleri,  İngiltere Sağlık Bakanlığı İlaç Denetim Kurumu MHRA’dan Avrupa GMP'sine (İyi Üretim Uygulamaları) uygunluk onayı almıştır. MHRA onayı ile birlikte İlko İlaç, farklı coğrafyalarda bulunan 25 ülkede ruhsat alımı ve ihracata yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

İlko İlaç, 2013 yılı Aralık ayında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, ülkemizi küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak gösterilen biyoteknolojik pazarın bir oyuncusu haline getirmek üzere adım atarak; Güney Kore menşeili biyoteknoloji firması Genexine ile ortak İlkogen firmasını kurmuştur. İlkogen, Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma - geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşımaktadır.

İlko İlaç'ın biyoteknoloji alanındaki yeni girişimleri çerçevesinde , 2015 yılı içerisinde İstanbul Teknopark'ta İLKO ARGEM Biyoteknoloji Merkezi kurulmuştur. Bu merkezde biyoteknolojik ürünlerle ilgili çeşitli aşamalarda araştırmalar devam etmektedir.

İlko İlaç’ın sağlığı bir bütün olarak ele alan yaklaşımı çerçevesinde, oluşan yepyeni ihtiyaçlara doğru çözümler üretmek, Tüketici Sağlığı alanına yeni bir anlayış getirmek üzere 2016 yılı itibariyle Wellcare markası yaratıldı. Wellcare; globalden gelen gücü, Türkiye’deki sağlam altyapısı, bilimsel ve güvenilir portföyü ile doğumdan itibaren yaşam döngüsünün her aşamasında; sağlık problemlerine çözüm sunma ve yaşam kalitesini yükseltme hedefi için çalışmalar yapmaktadır.

İlko İlaç, gerçekleştirdiği bütün üretim ve Ar- Ge yatırımlarıyla; ülkemizi küresel rekabette farklı bir konuma taşımayı hedeflemektedir.

Sağlık Bilimleri Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar