Datakom İleri Elektronik Teknolojileri

Datakom, 1988 yılında bir elektronik Arge firması olarak kuruldu. Başlangıçta 2 mühendisle sadece elektronik cihaz tasarım hizmeti veren Datakom, 1990 yılından itibaren fason üretime başladı. 1994 yılından itibaren kendi ürünlerini tasarlayıp üretme stratejisine yönelen firmamız günümüzde jeneratör cihazları sektöründe dünyanın en önemli oyuncularından biri ve en geniş ürün portföyüne sahip firmasıdır. Yenilikçi yönleriyle birçok konuda liderlik yapmaktadır.

Enerji kalitesi, Datakom’un gelecek planları arasında en büyük yeri tutmaktadır. Günümüzde enerji kalitesine büyük arge yatırımı yapan Datakom, kısa zamanda özgün ve yenilikçi ürünleriyle piyasada önemli yer edinmiş ve piyasa payını hızla artırmaktadır. Datakom, özellikle enerji ölçümü, reaktif kompanzasyon, iletim ve dağıtım şebekesi izlemesi ile karbon ayak izi analiz ve raporlamasına yönelmiştir. 

Günümüzde Datakom, tüm ürünlerini web tabanlı ve internet haberleşmeli olarak tasarlamaktadır. Rainbow Scada internet izleme yazılımıyla entegre çalışan ürünler, herhangi ilave modül kullanılmadan doğrudan internete bağlanmakta, kolay kurulum ve düşük yatırım maliyeti avantajları sunmaktadır. Hergün gelişen ve yeni özellikler kazanan Rainbow Scada yazılımı birçok firmanın ana izleme aracı olmuştur.

Datakom, tasarım, üretim, teknik destek, satış ve servis hizmetlerinin tamamını firma içinde gerçekleştirmektedir. Bu sayede daha iyi kalite seviyeleri ve yüksek hacimle düşük üretim maliyetleri yakalamaktadır. 

Koşulsuz müşteri memnuniyeti, Datakom’un temel prensibidir. Tavizsiz işletilen kalite yönetim sistemi ve sadece en kaliteli malzemelerin kullanılması firmanın ürün kalitesini yükselterek dünya pazarlarına açılmasının temel taşlarını oluşturur.

Sadece yenilikçi ürünler geliştiren firmaların ayakta kalabileceğini çok iyi bilen Datakom, tüm kaynaklarını arge yatırımlarına yöneltmektedir. Firma çalışanlarının %20’sini doğrudan ve %5’ini dolaylı olarak arge konusunda istihdam eden Datakom’un yeni ürün tasarımını ne kadar ciddiye aldığı daha iyi anlaşılır. Cirosunun %15’ini arge’ye harcayan firmamız, %10 ‘luk teknoloji şirketi barajının üzerine çıkmış durumdadır.

Datakom 1988 yılında 3 kişilik ekiple başladığı yoluna günümüzde 60 kişilik ekibi ile devam etmektedir. Çalışanlarımızın %25’inin ülkemizin önde gelen üniversitelerini bitirmiş tecrübeli elektrik-elektronik mühendisleri olması ayrıca gurur kaynağımızdır.

Datakom’un gelecek hedefi ülkemizin birinci ve dünyanın önde gelen teknoloji firmaları arasında yerini almaktır. Bu yolda sağlam adımlarla ilerlemekteyiz.

İleri Elektronik Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar