Boeing Turkey Havacılık ve Uzay Teknolojileri
Kuruluş2018
Çalışan Sayısı17

Boeing, Türkiye’de 70 yıla dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Boeing’in Türkiye’deki operasyonu, ticari ve savunma programları kapsamında kurduğu işbirlikleriyle büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Türk hava taşımacılarının ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güveni ve Türk sanayii ile kurduğu yakın ortaklıklarla Boeing, Türkiye’nin hızla büyüyen sivil ve askeri havacılık sektörünü geçmişten bugüne desteklemiştir.

Eylül 2015’te Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi olarak görevlendirilen Ayşem Sargın, Boeing’in ülkedeki strateji, entegrasyon, büyüme ve verimlilik çalışmalarını yönetmekte olup Boeing Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) Başkanı Bernard J. Dunn’ a bağlı olarak çalışmaktadır. Dunn ise Boeing International Başkanı Sir Michael Arthur’a bağlı olarak çalışmaktadır.

Boeing, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda, Türk havacılık sektörünü küresel bir oyuncu haline getirme amacıyla, 2017 yılında Boeing Türkiye Milli Havacılık Planını hayata geçirmiştir. Milli Havacılık Planı, Boeing ile Türkiye arasındaki ilişkiyi stratejik bir ortaklığa taşımış ve Boeing’in Türkiye’de, Türkiye ile birlikte büyümesi için işbirliği çerçevesini oluşturmuştur. Milli Havacılık Planı, Türk havacılık sektörünün sürdürülebilir büyümesini ve küresel rekabetçiliğini arttıracak dört ana işbirliği alanınaodaklanmaktadır. Bu alanlar, sanayi geliştirme, teknoloji işbirliği, bölgesel servis ortaklığı ve ileri kabiliyet geliştirilmesidir.

Boeing’in bugüne kadar Türkiye’deki iş hacmi 1.8 milyar Dolara ulaşmıştır. Şirket, Türk havacılık sektöründe doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 5,000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Havacılık ve Uzay Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar